Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

Często mówi się, że najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Dzieje się tak, ponieważ telefon mamy zawsze przy sobie, a więc możemy go wykorzystać do uchwycenia chwil, które chcemy, aby zostały na dłużej w naszej pamięci.

W tej artykule dowiemy się, dlaczego robienie zdjęć telefonem jest dobrym pomysłem i dlaczego zapewnia lepsze wrażenia dla użytkownika.

Korzyści robienia zdjęć telefonem

Jakie są korzyści robienia zdjęć telefonem? Koniecznie musimy to sprawdzić, ponieważ wiele osób uważa, że zdjęcia robione telefonem są o wiele gorsze jakościowo od tych, które robimy aparatem fotograficznym. Udowodnimy, że to są naprawdę ładne zdjęcia.

Sporo funkcji aparatu

Kluczem do robienia świetnych zdjęć aparatem w telefonie jest zrozumienie wszelkich funkcji aparatu. Musimy zrozumieć, że liczy się nie tylko fotografowany obiekt, ale przede wszystkim techniczny aspekt naszego aparatu. Zwróć szczególną uwagę na przysłonę.

Przysłona

Przysłona to otwór w obiektywie, który wpuszcza światło do aparatu. Kontroluje, ile światła dociera do czujnika i można ją regulować, zmieniając jej rozmiar. Rozmiar przysłony wpływa na to, jaka część zdjęcia będzie ostra, a jaka nie.

Zrozumienie działania przysłon

Duża przysłona wpuści więcej światła, zapewni płytszą głębię ostrości i podkreśli separację obiektu od tła, ale może również powodować pewne rozmycie przy długich ogniskowych. Mała przysłona wpuszcza mniej światła do aparatu, zapewnia głębszą głębię ostrości i rozmywa szczegóły tła, ale może również powodować pewne rozmycie przy krótkich ogniskowych.

To nie jest wcale takie trudne

Może się to wydawać nieco skomplikowane, ale osoby, dla których jakość fotografii jest najważniejsze, powinny się nad tym pochylić.

W razie potrzeby – sięgnij do instrukcji

Oczywiście wszystkie możliwości aparatu są opisane w instrukcji. Polecamy jednak je wypróbować. Wówczas zapoznamy się ze wszelkimi funkcjami. W ustawieniach aparatu należy sobie wszystko ustawić według siebie. Dzięki temu dojdziemy do wniosku, że smartfonem można robić naprawdę świetne zdjęcia.

Czy rozstajesz się ze swoim smartfonem?

Główną korzyścią robienia zdjęć przy wykorzystaniu telefonu, jest to, że ze smartfonem w zasadzie się nie rozstajemy. Zabieramy go wszędzie ze sobą. Lustrzanki już nie. Dzięki temu fotografię będziemy mogli wykonać nawet w miejscu, które najbardziej nas zaskoczyło i do którego aparatu na pewno byśmy nie wzięli.

Koniec z proszeniem kogoś o zrobienie zdjęcia

Plusem jest także to, że w telefonie mamy funkcję selfie, a więc przedniego aparatu. Selfie to zdjęcie, które robimy sami sobie, a więc podczas samotnych wycieczek nie musimy prosić nikogo o wykonanie fotografii. Wiele osób zauważa, że fotografowanie nigdy nie było takie proste i przyjemne.

Co zrobić, aby robić lepsze zdjęcia telefonem?

Na pewno da się robić dobre zdjęcia przy wykorzystaniu naszego telefonu. Obecnie nie ma już telefonów, które by nie miały lampy błyskowej, czy też kilku aparatów. Dobre zdjęcia możemy robić w pełnym słońcu, jak i w pochmurny dzień. Najważniejsze w tym wszystkim jest źródło światła, a także linie pionowe.

Nie zapomnij przetrzeć obiektywu

Zanim zrobimy zdjęcie, to koniecznie przetrzyj obiektyw. Telefon nosimy w kieszenie, czy też w torebce. Bardzo łatwo jest o zabrudzenie obiektywu. Gdy na obiektywie coś się znajduje, to odbije się to z pewnością na jakości zdjęć.

Dobrych zdjęć nauczymy się robić z czasem. W związku z tym, że z telefonem się nie rozstajemy, to szybko nauczymy się zasad fotografii, a telefon zapełni się pięknymi zdjęciami.

Tryb manualny

Możemy wykorzystywać tryb manualny, ale możemy także się trochę pobawić. Robienie zdjęć na smartfonie powinno być dla nas przede wszystkim zabawą. Od razu dobrego zdjęcia nie zrobimy, ale gdy skupmy się na pierwszym planie, najjaśniejszym punkcie oraz zapewnimy dobre tło, to fotografie zaczną wyglądać naprawdę dobrze.

Stabilna pozycja

W przypadku zdjęć niesamowicie ważne jest zapewnienie stabilnej pozycji. Na pewno warto postawić na specjalny kijek do selfie.

Jest to wysuwany kij z zaciskiem na jednym końcu, który można przymocować do telefonu lub aparatu, aby umożliwić robienie zdjęć pod różnymi kątami. Może być używany do robienia zdjęć grupowych lub sobie bez konieczności proszenia o pomoc nieznajomych, lub znajomych.

Czy używanie kijka jest proste?

Wystarczy wysunąć kijek i zacisnąć go na telefonie, a następnie wyregulować długość kija tak, aby był idealnie w Twoich rękach. Najpopularniejszym typem jest kij teleskopowy z zaciskiem na jednym końcu, ale są też kijki do selfie z pilotami Bluetooth i zaciskami do telefonu.

Na pewno dzięki kijkowi uzyskujemy szeroki kąt. Mamy także większe pole do popisu i jakość zdjęcia będzie na pewno lepsza.

Przenośny statyw

Gdy nie zależy nam na wykonywaniu zdjęć samemu sobie, a jednocześnie zależy nam na pozycji stabilnej, to postawić można na statyw. Mając statyw, mamy szersze pole do popisu. Światło nie będzie już stanowiło problemu, ponieważ statyw można ustawić w miejscu dowolnym.

Tryb HDR

Na swoim smartfonie dodatkowo włącz siatkę oraz włącz tryb hdr. Od razu będziemy mogli wyeksponować fotografowaną osobę, czy też wykonać zdjęcie portretowe.

Na pewno fotografowanego obiektu nie powinniśmy zbyt wyostrzać. Czasami zbyt intensywne kolory zniszczą nam całe zdjęcie. Światło jest ważne, ale w obróbce zdjęć także można nad nim nieco popracować. Tak samo, jeśli chodzi o prosty horyzont.

To jak robić zdjęcia telefonem to jedno, a jak je obrabiać?

Na pewno w trakcie robienia zdjęć jesteśmy skupieni. Chcemy osiągnąć balans bieli i w rezultacie piękne zdjęcia. Jednak bez obróbki zdjęć się nie obejdzie.

Obróbka zdjęć to nic złego

Nawet doświadczenie fotografowie dokonują obróbki zdjęć. Gdy porówna się oba zdjęcia przed obróbką i po, to jest to nieba i ziemia. Nawet gdy robisz selfie, to delikatna obróbka jest konieczna.

Koniec z czerwonymi oczami

Najczęściej usuwane są czerwone oczy oraz rozmyte tło. Gdy poznamy podstawowe zasady kadrowania, to będzie nam znacznie prościej. Dobre zdjęcie powinno się skupiać na jego najjaśniejszym punkcie oraz na dużym formacie.

Światło słoneczne – dobre czy złe?

Gdy tylko możemy, to wykorzystajmy światło słoneczne. Oczywiście źródłem światła możemy balansować, ale to naturalne jest najlepsze.

Jak zrobic ladne zdjecia telefonem?

Na zrobieniu zdjęcia należy się skoncentrować. Oczywiście liczy się szybkość migawki oraz reszta parametrów, ale podejście fotografa amatora jest najważniejsze. Jednym z nas lepsze zdjęcia wychodzą w pomieszczeniach zamkniętych, a inni lepsze zdjęcia wykonują w plenerze. Każdy w czymś się specjalizuje.

Większy ekran to jest to

Im w naszym telefonie mamy większy ekran, tym możemy zwrócić uwagę na więcej elementów. Jest to szczególnie ważne przy obróbce zdjęć.

Obróbka w telefonie lub komputerze

Niektórzy bezpośrednio obróbkę wykonują w telefonie w konkretnej aplikacji, a niektórzy przerzucają zdjęcia na komputer. Wybór zależy tylko i wyłącznie od nas.

Niektórym szkoda czasu, aby robić to na komputerze. Czasem wykorzystywana jest także witryna internetowa.

Wskazówki praktyczne dotyczące robienia zdjęć

Dobre zdjęcie to nie tylko kwestia szczęścia. Chodzi o to, by znać odpowiednie ustawienia aparatu i wiedzieć, jak zrobić dobre zdjęcie. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to upewnić się, że ustawienia aparatu są prawidłowe. Na przykład, aby zrobić zdjęcie czegoś, co jest daleko, należy użyć teleobiektywu i ustawić go na możliwie największe przybliżenie.

Rozróżnienie obiektywów

Do robienia zdjęć ludzi należy używać obiektywu makro, aby móc zbliżyć się do nich jak najbliżej.

Druga rzecz to wiedzieć, jak zrobić dobre zdjęcie. Mówiąc dokładniej, upewnij się, że na twarzy fotografowanej osoby nie ma cieni i unikaj fotografowania przy zbyt dużej lub zbyt małej ilości światła. Najlepszą porą na zrobienie zdjęcia nie jest godzina od 10:00 do 14:00. Unikaj robienia zdjęć w tłumie i trzymaj aparat obiema rękami.

Tylko ustawienia o wysokiej jakości

Ostatnią rzeczą, którą musimy wiedzieć, to jakie ustawienia ustawić w aparacie. Użyj ustawień wysokiej jakości, aby uzyskać lepsze zdjęcie i utrzymuj ustawienie ISO na poziomie 100 lub niższym.