Main menu
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa FotografiiArchiwum - SkeneWystawy Macieja Kuszeli „Miasta i Ogrody”

Wystawy Macieja Kuszeli „Miasta i Ogrody”

Dnia 6 grudnia 2009 r. w galerii SKENE odbył się wernisaż wystawy Macieja Kuszeli „Miasta i Ogrody”. Fotografia Macieja Kuszeli ma wiele twarzy/ odsłon: portrety, krajobrazy, architektura, wnętrza, ogrody. Na tę wielość tematyczną nakłada się różnorodność technik przy wykonywaniu i obróbce zdjęć. Często, tak jak w przypadku prezentowanych tu fotografi i, posługuje się on powiększeniami o niezwykłej jakości, wykonanymi z negatywu wielkoformatowego i przy użyciu technologii polaroid. Dodając do tego bardzo świadome korzystanie z obiektywów szerokokątnych i funkcji kamery wielkoformatowej, otrzymujemy w efekcie bardzo wysublimowane przestrzenne obrazy.

On sam mówi, że w zasadzie fotografuje banalne widoki. Później bardzo często okazuje się, że zamknięcie ich w kadrze daje początek niecodziennym spotkaniom. Przynajmniej dla niego. No, może i dla paru jeszcze osób. Niecodzienna jest bowiem przemiana dokonująca się dzięki medium fotografii, kiedy to realna rzeczywistość na zdjęciu wygląda nierealnie.

Jak to się dzieje? Podczas obróbki negatywów stosuje czysto formalne zabiegi fotograficzne. Na ogół są to działania świadome, ale bywają też zupełnie przypadkowe (otarcia lub przypadkowe rysy). Za każdym razem dają one rezultaty nieprzewidywalne. On sam zawsze jest ciekaw, co z tego wyjdzie: gdy celowo zostawia substancję wywoływacza na filmie, która „wyżera” obraz, gdy nieprawidłowo przechowuje negatywy i lęgną się na nich grzyby, gdy robi odciski, które zaczynają „działać” wśród elementów obrazu. Trzeba dodać, że wszystkie te ingerencje łagodzi – tłumiący szczegóły – gruboziarnisty papier, którego używa. Uchwycony w nierównych ramkach widok, dzięki tym zabiegom otrzymuje niejako dodatkową przestrzeń. Czasem kilka. To wpływa na jego dramaturgię. I klimat.

1-kuszela

2-kuszela (3) 2-kuszela (4) 2-kuszela (6) 2-kuszela (7) 2-kuszela (8) 2-kuszela (9) 2-kuszela (10) 2-kuszela (11) kuszela01  2-kuszela 2-kuszela (2)

Comments are closed.

Top
Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /home/sjsf/domains/sjsf.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 4865