Main menu
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa FotografiiAktualności Galeria SKENEWystawa fotografii Rafała Kotylaka pt. WHIPLASH – Metal Photography Journey.

Wystawa fotografii Rafała Kotylaka pt. WHIPLASH – Metal Photography Journey.

Stowarzyszenie  Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza na wystawę fotografii Rafała Kotylaka pt. WHIPLASH – Metal Photography Journey.
Wernisaż odbędzie się 13.05.2016 r. o godzinie 17.00 w Galerii Skene.

Wydarzenie to jest reporterską podróżą fotograficzną  dotyczącą szeroko pojętej subkultury Heavy Metalowej. Słowo Whiplash w tytule wystawy z angielskiego oznacza uszkodzenia karku podczas np. wypadku samochodowego, ale także jest efektem typowego dla tego rodzaju muzyki reakcji artystów i fanów czyli, kolistych ruchów głową tak zwanym Headbangers.

Gatunek muzyczny, którym jest Heavy Metal powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku, charakteryzują go bardzo ostre, ciężkie i  przesterowane brzmienia gitar, mocne wokale oraz często szybkie, połamane rytmy perkusyjne. Z upływem czasu  gatunek podzielił się na wiele podgatunków między innymi Heavy Metal,Thrash Metal, Black Metal, Speed Metal, Doom Metal itd.

Od czasu powstania głównego nurtu jakim jest Heavy Metal, jednoczył on wokół siebie liczne grono wyjątkowo oddanych fanów, których cechuje różnorodność i wolność myślenia. Z tego właśnie względu na wystawie mogą Państwo podziwiać wiele fotografii dotyczących właśnie fanów muzyki Heavy Metalowej, ich żywiołowych reakcji  podczas występów ulubionych zespołów oraz kontaktu artysta-publiczność. Subkultura Metalowa oprócz zamiłowania do „ciężkich brzmień” charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłą wiernością i oddaniem fanów, co niejednokrotnie zostało uchwycone na fotografiach tworzących galerie. Spontaniczne i naturalne reakcje publiczności i muzyków to coś, co uwidacznia się podczas każdego koncertu, czy festiwalu Heavy Metalowego i jednocześnie sprawia, że jest to ewenement w skali światowej.

Wybrane prace dotyczą okresu 2012-2016. Zarejestrowane zostały podczas tras koncertowych zespołów, festiwali  muzycznych i koncertów, zarówno w kraju, jak i za granicą między innymi:

Obscene Extreme Festival, Brutal Assault Festival, Dark Fest Festival, Czech Death Festival, Przystanek Woodstock Festiwal.

Ze względu na ograniczenia dotyczące ilości prac, na wystawie  widnieje tylko kilka wybranych fotografii  z indywidualnych sesji, które autor wykonuje na potrzeby zespołów, magazynów muzycznych oraz firmy Czarcie Kopyto, której jest oficjalnym fotografem.

Rafał Kotylak urodzony 24.05.1976 roku w Jeleniej Górze. Na co dzień każdą wolną chwilę spędza z żoną Anetą i córeczką Zosią. Lokalny patriota ceniący sobie ciszę i spokój Piechowic, z którymi związany jest od urodzenia. Fotografią zaczął się interesować na początku lat dziewięćdziesiątych, lecz dopiero od 2008 roku stała się ona jego sposobem na życie.

Amator pieszych wędrówek, podczas których nie rozstaje się z aparatem. Fotografia krajobrazowa to jedna z jego ulubionych kategorii, co potwierdzają zdobyte przez niego nagrody m.in. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym  „Yorkshire Landscape” organizowanym na terenie Wielkiej Brytanii, czwarte miejsce w ubiegłorocznym konkursie „Zobacz Ducha Gór”. Jego fotografie możemy zobaczyć w przewodnikach turystycznych, zaś materiał pt. „Piękno Śnieżki” został wybrany przez internautów jako materiał miesiąca na platformie TVN24.

Z sukcesem prowadzi własną działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje fotografie nie tylko o tematyce muzycznej, czy krajobrazowej, ale również rodzinnej. Zawodowo związany jest firmą „Czarcie Kopyto” produkującą najlepsze stopy perkusyjne przeznaczone dla muzyków cięższych brzmień. To właśnie owe ” ciężkie brzmienia” a właściwie uchwycenie takowych na fotografiach zajmują szczególne

Na fotograficzny dorobek Rafała Kotylaka składa się mnóstwo sukcesów zarówno w branży muzycznej jak oraz poza nią. Chcąc uchwycić całościowo jego osobowość artystyczną należy również wspomnieć o niezwykłym wyczuciu i podejściu w stosunku do osób, które stoją przed jego obiektywem. Relacje z koncertów i festiwali znacząco różnią się od indywidualnych sesji, podczas których nie każdy czuje się komfortowo. Uchwycenie naturalności i spontaniczności podczas wszystkich tych wydarzeń niewątpliwie świadczą o wszechstronności i wyjątkowym kunszcie artysty. Każdy kto choć raz miał przyjemność obcować z Rafałem Kotylakiem z łatwością dostrzeże, że jest to człowiek nie tylko pełen pasji, ale również charakteru i chęci do działania

Wystawa prezentowana będzie w terminie 13.05. 14.07. 2016 r.

Galeria Skene
Teatr im. C.K. Norwida
Al. Wojska Poslskiego 38
Jelenia Góra
www.sjsf.pl, www.kotylak.pl

fot Rafal Kotylak www.kotylak (1)-2

 

fot Rafal Kotylak www.kotylak (2)-2

 

fot Rafal Kotylak www.kotylak (3)-2

 

fot Rafal Kotylak www.kotylak (4)-2

Comments are closed.

Top
Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /home/sjsf/domains/sjsf.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 4865