Main menu
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa FotografiiArchiwumWojciech Zawadzki – Przedmiot 1972-2012

Wojciech Zawadzki – Przedmiot 1972-2012

Wystawa prac Wojciecha Zawadzkiego w BWA w Jeleniej Górze – wernisaż 28.02.2014 r. godzina 17.00.

Wojciech Zawadzki (ur. 1950 r.) uprawia fotografię od lat 70. Wywarł duży wpływ na ukonstytuowanie się nurtu „fotografii elementarnej” (lata 70.) oraz „fotografii czystej” (lata 80). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Kurator Galerii „Korytarz” Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Wykładowca fotografii w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie, Zielonej Górze, kierownik i wykładowca w Wyższym Studium Fotografii w Jeleniej Górze, obecnie dwuletniego studium pod nazwą „Jeleniogórska Szkoła Fotografii”, wykładowca w Studium Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu. Wykładał również za granicą, m.in. w Danii. Zawadzki wystawiał w kraju i za granicą. W latach 1998 – 2008 zrealizował dwie duże autorskie wystawy, „Moja Ameryka” i „Olszewskiego 11”, które prezentowane były w najważniejszych galeriach w Polsce.

Jego fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hunfeld (Niemcy), Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej.

Na wystawie prezentujemy dwie serie fotografii będące łącznikiem pomiędzy sobą. Z jednej strony jest to rekapitulacja całej działalności twórczej Wojciecha Zawadzkiego, czterdziestu lat świadomego zajmowania się tą dziedziną obrazowania, z drugiej strony autorska refleksja na temat tego, że hasło „przedmiot” dotyczy fotografii jako rzeczy „samej w sobie”, fotografii żyjącej, dzięki fizyczności, własnym życiem, niezależnym i oderwanym od istniejącej realnie zapisywanej rzeczywistości. Obraz fotograficzny posiada zdaniem artysty niezależny byt.

Wernisaż: 28 lutego (piątek), godz. 17.00. Wystawa potrwa do 5 kwietnia 2014 r.

Comments are closed.

Top
Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /home/sjsf/domains/sjsf.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 4865