Main menu
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa FotografiiArchiwumWillem van de Poll „Zwyczajny 1934”

Willem van de Poll „Zwyczajny 1934”

Wernisaż fotografii Willema van de Polla „Zwyczajny 1934”

Stowarzyszenie Jeleniogórska Fotografii oraz Teatr im. C. K. Norwida
zapraszają do GALERII SKENE w dniu 22.05.2014 r. o godzinie 17.00
na wernisaż fotografii Willema van de Polla pt. Zwyczajny 1934.

Wystawa Zwyczajny 1934 to ekspozycja nieznanych i niepublikowanych zdjęć wykonanych w 1934 roku w Warszawie, Łowiczu, Wilnie i na pograniczu polsko-rosyjskim i polsko-litewskim. Z podróży do Polski Willema van de Polla (1895–1970), holenderskiego fotografa i fotoreportera, zachowało się w Archiwum Narodowym w Hadze około 400 zdjęć, z czego wybór prezentujemy na wystawie. W stolicy ten wybitny fotografik-reportażysta spotkał się z postaciami życia politycznego  – m.in. prezydentem Ignacym  Mościckim i ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem, kulturalnego – Wandą Wermińską, Lodą Halamą, Ewą Bandrowską-Turską, Jadwigą Smolarską, śmietanką towarzyską stolicy i arystokracją, lotnikami, sportowcami. Van de Poll fotografował Warszawę, w tym Starówkę i dzielnicę żydowską, nowo otwarte lotnisko na Okęciu, Teatr Wielki, Polskie Radio, Belweder, Muzeum Cytadeli Warszawskiej i wiele innych miejsc. Większość fotografii wykonywał aparatem Contessa Netel na szklanych negatywach 9×12 cm.

plakat_1934

Willem van de Poll w swoim długim życiu zawodowym zajmował się fotografią prasową, podróżniczą, reklamową, był kierownikiem służby fotograficznej Holenderskich Sił Zbrojnych oraz fotografem niderlandzkiej rodziny królewskiej. Pracował dla agencji prasowych, wielu pism i magazynów. Opublikował kilka albumów. Podróżował po Europie, Afryce, Azji, Ameryce Południowej. Archiwum w Hadze posiada blisko 30 tysięcy negatywów Willema van de Polla.

Wystawę można oglądać do 30.06.2014 r. Wstęp wolny.
Galeria SKENE
w Teatrze im. C.K. Norwida
ul. Wojska Polskiego 38
Jelenia Góra
www.sjsf.pl

Comments are closed.

Top
Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /home/sjsf/domains/sjsf.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 4865