Main menu
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa FotografiiAktualnościWernisaż wystawy fotografii członków Jeleniogórskiej Strefy Fotografii „Scenografie potencjalne”

Wernisaż wystawy fotografii członków Jeleniogórskiej Strefy Fotografii „Scenografie potencjalne”

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza do Galerii Skene w dniu 21.04.2017 r. o godzinie 17.00, na wernisaż wystawy fotografii członków Jeleniogórskiej Strefy Fotografii pt. Scenografie potencjalne.

Autorzy fotografii: Janusz Jaremen, Wojciech Zawadzki, Hanna Goetze, Zygmunt Trylański, Andrzej Kolodziejczyk, Marcin Masiewicz, Grzegorz Truchanowicz, Mariusz Haczela, Dariusz Goetze.

Wszystkie prace zostały wykonane we wnętrzach Teatru im. C.K. Norwida w jeleniej Górze.

„ SCENOGRAFIA POTENCJALNA…“  Niektóre wnętrza nie pozwalają sobie na to, aby je fotografować ot, tak, w sposób „obiektywny i bezduszny“. Czy to za sprawą ich historii czy energii, która je wypełnia? Z krótkiej, z konieczności, „fotograficznej“ wizyty w budynku teatru, mogąc zajrzeć w każdy niemal zakamarek, którego nikt „postronny“ jeszcze nie oglądał, szybko okazało się, że fragmenty wnętrz zaczynają nabierać własnych kształtów. Grają własne role stając do fotografii jakby w podwójnej roli: dekoracji i głównego bohatera obrazu. Trzeba było się dostosować… i spróbować zapisać to, co podsuwa drgająca energia Teatru–Twórcy. Twórcy „bezwiednego“. Tak, jakby lata tworzenia w tych wnętrzach sytuacji, postaci, intryg, niepokojów przez reżyserów, aktorów, scenarzystów i wszystkich tych, którzy wypełniając ten obiekt, przyczyniają się do stworzenia swego rodzaju teatralnej magii, która z pewnością wzmacnia działanie wyobraźni nas, fotografów. Puste, otwarte dla nas wnętrza, nie tylko sceny i widowni, ale może głównie nieatrakcyjne pozornie garderoby, pracownie dekoratorskie, stolarnia i wszelkiego rodzaju magazyny wypełnione milionami pozostałości po wydarzeniach wydają się skupiać od lat tą magiczną, teatralną rzeczywistość, w której, jak się okazuje, wydarzyć się może wszystko. Każde ujęcie pustego wnętrza lub jego fragmentu stwarza fotografowi jakby sytuację „potencjalną“ i jedynie od jego spojrzenia zależy charakter jednego z możliwych zdarzeń. Dlatego postanowiliśmy zatytułować nasz zbiór fotografii „Scenografią potencjalną“. Stają się one, mam nadzieję, przede wszystkim dla odbiorcy, rodzajem wyzwania i propozycji, aby właśnie tak (a nie np. z perspektywy tylko dokumentu) spojrzał na te obrazy, podobnie jak na obrazku dla dzieci do uzupełnienia powinny posłużyć głębszemu przyjrzeniu się emocjom ich twórców i próbie odpowiedzi na intrygujące pytania: – co mogło wydarzyć się w tym miejscu „na chwilę przed…“ i co może nastąpić „w chwilę po…“ Jestem przekonany, iż takie głębsze przyjrzenie się tym fotografiom, może przynieść odbiorcy odrobinę emocjonalnej i intelektualnej satysfakcji. Wojciech Zawadzki – uczestnik wystawy.

Wystawa potrwa do 16.05.2017 r. Wstęp wolny.

Galeria Skene w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze,
Aleja Wojska Polskiego 38,
www.sjsf.pl

Comments are closed.

Top
Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /home/sjsf/domains/sjsf.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 4865