Main menu
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa FotografiiGaleria SKENEWernisaż wystawy fotografii CZESKIE PRZEŁOMY

Wernisaż wystawy fotografii CZESKIE PRZEŁOMY

Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza na wernisaż wystawy fotografii CZESKIE PRZEŁOMY. Wernisaż odbędzie się w Galerii Skene 8.01.2016 r. o godzinie 17.00.

Na wystawę składa się kolekcja prac wybitnych czeskich fotografów, którym udało się udokumentować najważniejsze wydarzenia z powojennej historii naszych sąsiadów.  Najwcześniejsze fotografie pochodzą z 1945 r. Wykonano je w pierwszych dniach po wyzwoleniu kraju przez Armię Czerwoną. Paradny wjazd wyzwolicieli, grupy zmęczonych sowieckich żołnierzy na tle potarganych wojną budynków to częsty temat fotografii z tego okresu. Kolejna część wystawy poświęcona jest wydarzeniom z 1968 r. Ponownie tematu do fotografii dostarczają żołnierze na czołgach, którzy tym razem bynajmniej nie są tu radośnie witani. Zaskoczenie mieszkańców Pragi graniczące  z niedowierzaniem świetnie widać na fotografiach Vladimira Lammera, jednego z najlepszych czeskich fotoreporterów. Bezsilność społeczeństwa wobec militarnej agresji najcelniej ilustruje fotografia Vaclava Touzimskiego, przedstawiająca sowiecki czołg taranujący kamienicę na libereckim rynku w pierwszy dzień sowieckiej inwazji. Zdjęcie to stało się symbolem wydarzeń tego okresu, najwymowniej ilustrującym czym w istocie była pomoc bratnich narodów dla Czechów pragnących zmian we własnym kraju. Fotografie z 1969 r.  przedstawiają wydarzenia wywołane samobójczą śmiercią praskiego studenta Jana Palacha, który w geście protestu dokonał publicznego aktu samospalenia. Ostatecznie, podjęta próba reform z ’68 została zdławiona, zakończyła się przelewem krwi i falą emigracji ponad 370 tys. obywateli. Czesi podobnie, jak Polacy na nadejście kolejnej iskry wolności musieli czekać do roku 1989. Okresowi tzw. „aksamitnej rewolucji” poświęcona jest ostatnia część wystawy.

Galeria Skene
Teatr im. C.K. Norwida
Al. Wojska Polskiego 38
Jelenia Góra
Wystawa prezentowana będzie do 15.03.2016 r.
www.sjsf.pl

plak(1)

 

1968 foto Václav Toužimský

1968 foto Bohumil Dobrovolský

1968 foto Vladimír Lamme_r

Comments are closed.

Top
Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /home/sjsf/domains/sjsf.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 4865