Wernisaż wystawy fotografii Adama Pańczuka pt. Karczeby , Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii - Do naszej organizacji należą miłośnicy fotografii – zarówno fotografowie, jak i inne osoby interesujące się fotografią jako dziedziną sztuki.

Main menu
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa FotografiiAktualnościWernisaż wystawy fotografii Adama Pańczuka pt. Karczeby

Wernisaż wystawy fotografii Adama Pańczuka pt. Karczeby

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza do Galerii Skene w dniu 2.12.2016 r. na wernisaż wystawy fotografii Adama Pańczuka pt. Karczeby.

Po  (o godzinie 17.30) wernisażu odbędzie się spotkanie z autorem.

Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tak samo na Polesiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani.

Adam Pańczuk przez wiele lat portretował tę niezwykłą więź – pełną szacunku, ale też naznaczoną ciężką pracą. W książce pokazuje ją m.in. w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś.

Adam Pańczuk o „Karczebach”:
Wieś znam od dziecka, bardzo często jeździłem do dziadków, do dziś na wsi mieszka moja babcia. Mogę powiedzieć, że poznałem wieś od środka, nie jestem tylko obserwatorem  z zewnątrz. To mi pomogło przy tym projekcje. Praca nad materiałem trwała kilka lat, odwiedzałem kilka wsi nieopodal Białej Podlaskiej. Pomieszkiwałem tam po dwa-trzy tygodnie, jechałem do rodziców, gdzie mam pracownię, potem znów wracałem. Ludzie poznali mnie, nabrali zaufania. Zobaczyli, że moje zdjęcia nie naruszają ich godności, że w żadnym wypadku nie chcę ich obrazić. Zwykle fotografowałem moich bohaterów na ich podwórkach, ich polach, w ich otoczeniu.

Cykl „Karczeby” został nagrodzony m.in. Magnum Expression Award i Sony World Photography Award. Ukazał się również na łamach „Dużego Formatu”, z tekstem Grzegorza Sroczyńskiego. Album zaprojektowała Ania Nałęcka z pracowni Tapir Book Design.

Książka „Karczeby” Adama Pańczuka została uznana przez jury 71. konkursu Pictures of the Year International Najlepszą Książką Fotograficzną Roku 2013. Opowiada o związku człowieka z ziemią, jego przywiązaniu do niej i przynależności do natury.

Adam Pańczuk w swojej książce „Karczeby” pokazał bliski mu świat. Świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane upływającymi porami roku, ale też upływem czasu.

Adam Pańczuk (rocznik 1978) mieszka w Warszawie, pracuje wszędzie, gdzie znajdzie ciekawy temat. Studiował na Akademii Ekonomicznej, a także fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Realizując swoje projekty, zadaje pytania – wprost, a jednocześnie metaforycznie, o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata, ludzi, których spotyka. Był stypendystą Ministerstwa Kultury.

Łatwość, z jaką posługuje się obrazem, opisuje swoje obserwacje, zaowocowała wielokrotnie prestiżowymi nagrodami, m.in. w 2011 r. – Pictures of the Year International (II nagroda w kategorii „Portrait Series”); w 2009 r. – Magnum Expression Award (honorowe wyróżnienie), BZ WBK Press Photo (I miejsce za reportaż w kategorii „Portret”) i Grand Press Photo (I miejsce za reportaż w kategorii „Ludzie”).

Wystawa potrwa do 30.01.2017 r.
Wstęp wolny.

fboook

Galeria Skene w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze,
Aleja Wojska Polskiego 38,
www.sjsf.pl

Comments are closed.

Top