Main menu
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa FotografiiGaleria SKENEWernisaż wystawy „Fotografie z Miedzianki”

Wernisaż wystawy „Fotografie z Miedzianki”

Stowarzyszenie jeleniogórska Strefa Fotografii oraz Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze zapraszają na wernisaż wystawy fotografii pt. Fotografie z Miedzianki.

Wernisaż odbędzie się 21.12.2013 r. o godzinie 20.45, zaraz po premierze spektaklu pt. Miedzianka, który jest adaptacją książki Filipa Springera – „Miedzianka. Historia znikania”.

Fotografie z Miedzianki to pierwsza wystawa organizowana przez Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii w ramach porozumienia zawartego z Teatrem im. C.K. Norwida w Galerii Skene.

Autorzy prac to członkowie Stowarzyszenia: Ewa Andrzejewska, Dariusz Goetze, Joanna Hobgarska, Jacek Jaśko, Alicja Kołodziejczyk, Wojciech Miatkowski, Tomasz Mielech, Krzysztof Niewiadomski, Adam Piwowarczyk i Wojciech Zawadzki.

Poniżej prezentujemy fragment tekstu z katalogu Wystawy:

„ZAPACH MIEJSCA – PAMIĘĆ FOTOGRAFII

Fotografia jest dziedziną zapisującą egzystencję wszystkiego co jest i najważniejsze tego co było. Wszystko to „odkłada” na jej podstawowym elemencie jakim jest negatyw – odwrotność rzeczywistości – po wsze czasy. Fotografia jest więc, między innymi, istniejącym fizycznie substytutem pamięci. Zdjęcia dotyczące nieistniejącej praktycznie Miedzianki są tego najlepszym przykładem. Prawdopodobnie nikt i nigdy nie odtworzy ówcześnie istniejących obiektów – kościołów, zakładów lniarskich, papierni, browaru. Cywilizacji, która zdaje się przed chwilą była. Przetoczył się walec historii… A ponieważ natura nie znosi próżni miejsce to pochłania powoli dżungla traw i krzaków. Pozostał zapach… Fotografia w tym przypadku ma możliwość zapisania wyłącznie pamięci miejsca, które żyło. Jej pamięć przechowuje je i przenosi w przyszłość. Bo przecież żaden inny środek jak fotografia za pomocą nieruchomych obrazów przechowuje nieistniejące już rzeczywistości dla przyszłych czasów.

Wojciech Zawadzki”

Wojciech Zawadzki

Wystawę będzie można oglądać do 28.02.2014 r.

Galeria Skene
Teatr im. C.K. Norwida
Al. Wojska Polskiego 38
Jelenia Góra

www.sjsf.pl

Comments are closed.

Top
Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /home/sjsf/domains/sjsf.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 4865