Main menu
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa FotografiiArchiwum - Skene Galeria SKENEWernisaż fotografii prof. Eugeniusza Józefowskiego „Poruszające Ciało”

Wernisaż fotografii prof. Eugeniusza Józefowskiego „Poruszające Ciało”

Stowarzyszenie Jeleniogórska Fotografii zaprasza do GALERII SKENE w Teatrze im. C. K. Norwida,  w dniu 19.09.2014 r. o godzinie 17.00  na wernisaż fotografii prof. Eugeniusza Józefowskiego pt.  Poruszające Ciało – performance do kamery fotograficznej.

Prof. Eugeniusz Józefowski urodził się 06.09.1956 r. Uprawia malarstwo, grafikę, fotografię, ponadto jest Autorem książek artystycznych oraz warsztatów twórczych. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, uczestnik kilkuset wystaw zbiorowych – ogólnopolskich i międzynarodowych. W roku 1981 uzyskał dyplom w pracowni grafiki u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej na UMCS w Lublinie, następnie w 1996 r. zrealizował przewód kwalifikacyjny I stopnia z malarstwa oraz II stopnia z grafiki w 2000 r. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Autor o swojej wystawie:

„Fotografia aranżowana interesuje mnie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku głównie dlatego, że moment kreacji zaczyna się w niej dużo wcześniej niż fotografowanie, które jest czynnością zamykającą fazę koncepcji.

W zaprezentowanych na wystawie trzech cyklach prac motywem organizującym fizyczną i mentalną przestrzeń jest Ciało. Nie chodzi tu o jego eksponowanie, bo pięćdziesięciosiedmioletni mężczyzna nie jest najlepszym obiektem kontemplacji estetycznej. Ciało jest tu symbolem pełni podmiotowego doświadczania siebie i życia,
doświadczania siebie w przestrzeni upływających lat. Nagość ujawnia zmiany Ciała, ale jednocześnie wyraża pełnię doświadczania siebie w czasie, autentyczności życia.

Trzy cykle fotografii to trzy odsłony wewnętrznych narracji przedstawione w aranżacjach skrywających głęboko osobiste wątki.

W cyklu „Drzwi” wykorzystałem dwie prace na krosnach malarskich o formacie około 100 x 150 cm, tworzone na bazie elementów, z których każdy odnosi się do jakiegoś momentu w moim życiu: rysunków mojego ciała wykonanych w latach osiemdziesiątych (kiedy przez osiem lat mieszkałem z rodziną w jednym pokoju), cyjanotypii wykonanych w latach dziewięćdziesiątych podczas performance z tymi rysunkami w innym wrocławskim mieszkaniu, komentarzy naniesionych kredką na papiery naciągnięte na krosna malarskie i podmalowane błękitami nawiązującymi do kolorów cyjanotypii. Ich układ, nawiązując do formy otwartej książki czy uchylonych drzwi, jest metaforą przechodzenia w inną rzeczywistość czasową, podobnie jak przenikające się Ciała z różnych okresów życia, o różnym stopniu materialności – począwszy od realistycznej formy aż do transparentnych.

Bezpośrednim impulsem aranżacji w cyklu „Kratki” stał się kolejny remont domu. Wykorzystane w nich drewniane kratki pochodzą z mojego ogrodu, pozyskałem je podczas likwidacji pergoli zamykającej dwa tarasy domu na wsi, w którym obecnie mieszkam. Ich symbolika jest czytelna dla osób, które znają moje obrazy. Użyłem także głowy z drewna lipowego, którą wyrzeźbiłem w młodości oraz drewnianych rzeźb ludowego artysty, które dotychczas stały w moim ogrodzie. Relacje między przeszłością i teraźniejszością, intencjonalnie zamkniętymi w jednym kadrze, są odzwierciedleniem mojego osobistego stosunku do przeszłości.

Trzeci cykl pt. „Z lustrem” to ciąg odniesień do teraźniejszości. Wykorzystałem w nim owoce, warzywa i szklane kule, które fotografuję od lat. Gotowanie i jedzenie są dla mnie jednym ze sposobów smakowania życia, sposobem na, który dziś wreszcie mogę sobie pozwolić.

Fotografie te przedstawiam dziś po raz pierwszy, nieprzypadkowo ich premierowy pokaz ma miejsce w Jeleniej Górze – w miejscu, w którym spotkałem tak wielu wspaniałych ludzi, których cenię i szanuję, w miejscu gdzie narodziła się moja kolejna fascynacja fotografią. Nieprzypadkowo także fotografie zostały zrealizowane w atelier mojego przyjaciela w Wałbrzychu, gdzie czuję się wyjątkowo dobrze.

Cieszę się, że tym razem pokazuję je w galerii mieszczącej się w teatrze – wydaje się, że to najwłaściwsza scena dla zaprezentowanego w fotografiach „teatru życia” – „teatru Ciała”.

Wystawę można oglądać do 30.10.2014 r.  Wstęp wolny.

Galeria SKENE
w Teatrze im. C.K. Norwida
ul. Wojska Polskiego 38
Jelenia Góra
www.sjsf.pl

Drzwi_VI_Eugeniusz_Jozefowski

KRATA_III__Eugeniusz_Jozefowski

KRATA_V_Eugeniusz_Jozefowski

Comments are closed.

Top
Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /home/sjsf/domains/sjsf.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 4865