Main menu
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa FotografiiArchiwum Archiwum - Skene Galeria SKENEWernisaż fotografii Geralda Hawsona pt. Bardzo polska sprawa – GALERIA SKENE

Wernisaż fotografii Geralda Hawsona pt. Bardzo polska sprawa – GALERIA SKENE

Stowarzyszenie Jeleniogórska Fotografii  zapraszają do GALERII SKENE w dniu 5.03.2015 r. o godzinie 17.00  na wernisaż fotografii Geralda Hawsona pt. Bardzo polska sprawa.

Na wystawie prezentujemy blisko 60 znakomitych, czarno-białych fotografii wykonanych przez brytyjskiego malarza, fotografa i historyka Geralda Howsona w 1959 roku w Warszawie, Krakowie, Nowej Hucie i Lublinie. Większość fotografii jest nieznana w Polsce.

„W 1959 roku brytyjski fotograf Gerald Howson otrzymał zlecenie od elitarnego czasopisma „The Queen”. Miał pojechać do Polski  i przywieźć zdjęcia do artykułu o polskich realiach życia za żelazną kurtyną. Zabrał ze sobą dwa aparaty Leica i chemikalia konieczne do wywoływania filmów. Howson spędził w Polsce blisko trzy tygodnie na przełomie kwietnia i maja. Zatrzymał się w Krakowie u Franka Touhego, mieszkającego w Polsce angielskiego literata, który miał napisać tekst do artykułu.
Touhy doradził mu, aby oprócz Krakowa odwiedził także Nową Hutę, Lublin, Auschwitz i Warszawę. Howson nie znał ani słowa po polsku, ale fotografując ludzi, podchodził blisko – na wyciągnięcie ręki. Interesowała go egzotyka kraju i historia wyryta na twarzach mieszkańców.
Fascynował się też formą. Howson wie, gdzie w fotografii przebiega granica między rejestrowaniem rzeczywistości a egzaltacją. Jest ciekawy świata, ale nie wydaje osądów. Obserwuje. Jego kadry tętnią życiem, ale jednocześnie rejestrują cień śmierci, który pozostał po wojnie.

Bogdan Frymorgen”

„Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Wystawę czynna od 6.03.2015 r. do 17.04.2015 r. Wstęp wolny.
Galeria SKENE
w Teatrze im. C.K. Norwida
ul. Wojska Polskiego 38
Jelenia Góra
www.sjsf.pl

plakat-Howson-100x70

Comments are closed.

Top
Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /home/sjsf/domains/sjsf.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 4865