Main menu

Manifestacja, czyli Prace Ręczne

Browar Mieszczański we Wrocławiu, Jeleniogórska Szkoła Fotografii i Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zapraszają na wystawę fotografii Ewy Andrzejewskiej, Wojciecha Zawadzkiego oraz Krzysztofa Niewiadomskiego pod wspólnym tytułem MANIFESTACJA – CZYLI PRACE RĘCZNE.

Wystawa odbędzie się w ramach imprezy Podwodny Wrocław, a prace będzie można oglądać przez 4 dni.
Wojciech Zawadzki i Ewa Andrzejewska to wykładowcy w Jeleniogórskiej Szkole Fotografii natomiast Krzysztof Niewiadomski jest ich wychowankiem.

„Manifestacja – czyli prace ręczne”

Nieruchoma, całkowicie płaska powierzchnia błony fotograficznej, przypominająca, być może, zamarznięte jezioro. Za sprawą światła wyzwolonego wolą, okiem i wrażliwością fotografa nagle ożywa. Rozpoczyna się ruch cząsteczek elektrycznych dotychczas tkwiących nieruchomo w jego wnętrzu. Aniony i kationy atakują się wzajemnie. Łączą i dzielą się w absolutnie tajemniczy sposób dla artysty tworząc strukturę przyszłego obrazu fotograficznego. Czy przyszłego? Czy już istniejącego w niedostrzegalny dla nas sposób? Oto, być może, wielka tajemnica fotografii, którą odkrywamy dopiero w momencie ujawniania, za pomocą chemii, obrazu utajonego. Zaistnieje wtedy negatyw czyli odwrotność tego co fotograf pragnie ukazać światu. W jego osobistym, negatywowym wizerunku fragmentu rzeczywistości zawarte są być może, wszystkie oczekiwania człowieka, który go stworzył. Jego radości, lęki i poglądy. A nade wszystko przekonanie o zapisaniu kawałka kosmosu, który go otacza. Sposób pojmowania tego, co nazywamy życiem, czyli tego, co nas tworzy i dotyczy. Tego, co być może cenimy najbardziej.

Obrazy fotograficzne Ewy Andrzejewskiej, Krzysztofa Niewiadomskiego i Wojciecha Zawadzkiego w swojej stylistyce wydają się potwierdzać tę tajemniczość powstawania fotografii. Z jednej strony potwierdzają istnienie rejestrowanej rzeczywistości, z drugiej zaś wydają się prowadzić z odbiorcą intrygującą grę ukazując świat wyobraźni autorów . Świat zupełnie odmienny niż postrzegany potocznie. Jest całym systemem krzywych zwierciadeł , który w niesłychanie szlachetny sposób odbija dla nich własny świat. Świat fantasmagorii.

Całkowicie ręczna obróbka chemiczna. Ciemnia, która odsyła do tajemniczych atmosfer pracowni alchemików i fakt fizycznego istnienia kliszy negatywowej jako niepodważalnego dowodu działania światła na szlachetną powierzchnię soli srebra , których w rzeczywistości cyfrowej nie daje się zauważyć – znakomicie dopełnia ten obraz. Ten obraz jest odciskiem dłoni autora na kawałku szlachetnego kruszcu jakim w tym przypadku jest fotografia.

Fotografie na tej wystawie egzemplifikują dość ekstrawagancki tytuł „Manifestacja – czyli prace ręczne”

Wystawa prezentowana będzie 4 dni 6-9.07.2013 r.
Wstęp bezpłatny.

Browar Mieszczański
Ul. Hubska 44-48
Wrocław
www.browar.wroc.pl

Comments are closed.

Top
Fatal error: Call to undefined function http_response_code() in /home/sjsf/domains/sjsf.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cerber/cerber-load.php on line 4865